Nowe niepożądane działanie szczepionki przeciw COVID-19. Rzecznik Praw Pacjenta wznawia sprawy o odszkodowanie
„W związku z potwierdzeniem, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa stanowi działanie niepożądane szczepionki Vaxzevria (wcześniejsza nazwa: COVID-19 Vaccine AstraZeneca), Rzecznik Praw Pacjenta wznawia z urzędu sprawy, w których wcześniej nie mógł przyznać odszkodowania ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Osoby, które po szczepieniu trafiły z tego powodu do szpitala, a dotąd nie złożyły wniosku do Rzecznika, mogą to nadal zrobić”– przekazał RPP w swoim komunikacie.
Nowe działanie niepożądane szczepionki przeciw COVID-19
– Zachęcamy wszystkich, którzy po szczepieniu szczepionką Vaxzevria/AstraZeneca doznali żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, co skutkowało pobytem w szpitalu przez co najmniej 14 dni, by złożyli do nas wniosek o przyznanie odszkodowania – apeluje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Jak podkreśla Rzecznik, każda ze szczepionek ma potwierdzone odmienne działania niepożądane. Podstawowym warunkiem przyznania świadczenia pieniężnego przez Rzecznika Praw Pacjenta jest to, że po podaniu szczepionki wystąpiło jedno z działań niepożądanych wymienionych w tzw. Charakterystyce Produktu Leczniczego. Lista działań niepożądanych ulega uzupełnieniom i w uzasadnionych przypadkach dochodzi do aktualizacji danych o szczepionkach.
W przypadku szczepionki Vaxzevria na liście znajdowały się takie działania niepożądane jak zakrzepica naczyń żylnych mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, parestezje, niedoczulica, szumy uszne oraz zapalenie naczyń skóry. Najnowsza zmiana polega na dodaniu do listy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowego. To oznacza, że wcześniejsze decyzje związane z nieprzyznaniem odszkodowania mogą zostać zmienione na korzyść pacjentów.
Odszkodowania za działania niepożądane szczepionek przeciw COVID-19
Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, które doznały działań niepożądanych uwzględnionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego dopiero po wykonaniu szczepienia, mogą złożyć do Rzecznika Praw Pacjenta wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego w ciągu roku od daty tej aktualizacji. Złożenie wniosku dotyczącego omawianego schorzenia po szczepionce Vaxzevria będzie możliwe do 21 września 2024 roku. Z danych NIZP-PZH wynika, że w Polsce podano blisko 5,3 mln dawek tej szczepionki.
Jak podkreśla RPP w swoim komunikacie, w poprzednich miesiącach podobne czynności zostały podjęte w związku z potwierdzeniem, że zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia stanowią działania niepożądane jednodawkowej szczepionki Jcovden (Janssen/„Johnson & Johnson”). Osoby zaszczepione szczepionką Jcovden, które były hospitalizowane z powoduzapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia, mogą nadal złożyć do Rzecznika wniosek o świadczenie.
W 2022 roku i pierwszym półroczu 2023 roku Rzecznik Praw Pacjenta wydał w sumie 223 decyzje przyznające łącznie 4,5 mln zł odszkodowań w związku z wykonanymi szczepieniami przeciw COVID-19.